Implant antykoncepcyjny

Ta metoda antykoncepcji hormonalnej polega na umieszczeniu implantu zawierającego substancję hormonalną (etonogestrel w przypadku oferowanych w naszym gabinecie implantów Implanon NXT) pod skórą pacjentki. Tak umieszczony implant uwalnia substancję czynną przez okres 3 lat, zapewniając ciągłą i bezobsługową ochronę antykoncepcyjną. Implant ten ma średnicę 2 mm i długość 4 cm. Po upływie 3 lat implant należy usunąć i ewentualnie (jeśli takie jest życzenie pacjentki) założyć nowy w miejsce usuniętego. Jeśli pacjentka sobie tego życzy, implant można usunąć w dowolnie wybranym momencie przed upływem 3 lat. W krajach zachodnich jest to bardzo popularna metoda antykoncepcji, od kilku lat dostępna również w Polsce.

Skuteczność implantu antykoncepcyjnego wynosi 99,7% do 99,95% (należy do najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych).

Poniżej przedstawiliśmy procedurę założenia implantu antykoncepcyjnego.

Identyfikacja miejsca założenia implantu.

Miejsce wprowadzenia implantu to 8 do 10 cm powyżej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej ręki niedominującej.

Znieczulenie miejscowe

Przed wprowadzeniem implantu należy miejscowo znieczulić okolicę, w której zostanie wprowadzony implant. W tym celu zazwyczaj stosuje się 1% roztwór lignocainy.

Przygotowanie implantu

Po znieczuleniu miejsca założenia implantu należy wyjąć z opakowania aplikator wraz z implantem zachowując sterylność. Kolejnym etapem jest zdjęcie osłony zabezpieczającej igłę, w której znajduje się implant.

Wprowadzenie implantu 1/2

Igłę ze znajdującym się w jej wnętrzu implantem należy przyłożyć w miejscu wkłucia i podania znieczulenia, a następnie delikatnie wprowadzić pod skórę.

Wprowadzenie implantu 2/2

Implant wprowadzany jest tuż pod skórę na odległość określoną budową aplikatora.

Uwolnienie implantu

Aplikator posiada specjalny suwak, za pomocą którego jednym ruchem wycofana zostaje igła, z jednoczesnym pozostawieniem implantu pod skórą.

Usunięcie aplikatora

Po wycofaniu igły implant znajduje się pod skórą, wówczas należy usunąć aplikator wraz ze schowaną igłą oraz prowadnicą implantu.

Weryfikacja pozycji implantu

Po usunięciu aplikatora należy zweryfikować, czy implant jest wyczuwalny pod skórą. Po założeniu opatrunku pacjentka również powinna sprawdzić, czy wyczuwa implant.

Założenie opatrunku

Ostatnim etapem zabiegu jest założenie opatrunku. Na miejscu po wkłuciu igły założyć można zwykły opatrunek samoprzylepny, natomiast na okres 24 godzin konieczne jest założenie opatrunku uciskowego (bandażu elastycznego) by zapobiec powstaniu zasinienia w miejscu umieszczenia implantu.